A hadsereg mindig is elől jár az új technológiák bevezetésével, illetve nem egyszer a katonai fejlesztésekből kerülnek ki a nagyközönség számára is használható egyedi kereskedelmi termékek. A VR sem maradt ki a katonai alkalmazásokból. Persze nem tudhatjuk, hogy milyen titkos alkalmazási módok és milyen egyedi eszköz fejlesztések vannak a háttérben, mivel a hadseregek ezeket nem kötik a nyilvánosság orrára. A lenti videók némelyike még 2012-ből származik, amikor pl. az Oculus Rift még csak a garázsban volt, addig az amerikai hadsereg már komplex, sok emberes VR szimulációkat futtatott.
Azt viszont elképzelhetjük, hogy milyen területeken tudják használni a jelenelgi technológiákat. A VR headsetek és kontrollerek, nagyon pontosan beállíthatók már most, amivel a valósághoz lehető legpontosabb fizikai jellemzőket lehet elérni és ez is folyamatosan fejlődni fog az elkövetkezendő időkben. Az alábbi lehetőségek természetesen könnyen átültethetők más fegyveres szervezetekre is, mint pl. a rendőrség.
Fegyveres beavatkozások szimulálása
Komplexebb háborús övezetek vagy akár csak egy konkrét épület lemodellezése és utána annak szimulált megtámadása vagy éppen megvédése. Bármennyiszer begyakorolható, időjárási, látási viszonyok is bármilyen variációban beállíthatók. Élő harci helyzeteket előre begyakorolni majd azt alkalmazni, igazából akár emberéleteket is menthet mindkét oldalon. Ezt így végig gondolva pozitív kicsengése is lehet. A vezetőknek sokkal több lehetősége nyílik működő stratégiák kialakítására és ezáltal később az éles helyzetekben már hamarabb hozhat helyes döntést. A tapasztalatlan katonák akár tapasztaltakkal megegyező képességekkel is rendelkezhetnek. Ezek a tényezők mindegyike bőven megéri a katonai tőkét. Inkább erre áldozzanak, mint valódi bombákra, lőszerekre, legyen az akár éles helyzetben vagy gyakorlás során használható.
Stratégiai tervezés, hadműveleti irányítás
A vezetőknek, stratégáknak is hasznos lehet a VR olyan alkalmazása, ahol nem kell külön hatalmas szobákat berendezni egy hadműveleti központnak, hanem nagy túlzással akár otthonról is levezényelhetik az egész hadműveletet. Hiszen elég egy extra biztonságos internetes hálózati kapcsolat valamint egy erős PC és magát a hadműveleti központ is egy szimulált környezetben jelenik meg, ahol a többi kollégával a virtuális térben lehet levezényelni a bevetésben résztvevőket.
További videók a témában:
A virtuális valóság katonai felhasználásának van egy hatalmas nagy hátránya is. Mégpedig az, hogy az ellenfél, ellenség (terroristák) is használhatják ezt a lehetőséget. Ugyanúgy a támadások megtervezésére vagy pl. repülőgép vezetésben való jártasság megszerzésére. De ez is elkerülhetetlen.